Autor:Jarosław Gniadek; fot. LOTOS Trefl
  07.10.2016 godz. 18:05  |   0

LOTOS Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 3:0

W pierwszym meczu sezonu 2016/17 Młodej Ligi U23, w grupie B LOTOS Trefl Gdańsk pokonał 3:0 (28:26, 27:25, 25:15) PGE Skrę Bełchatów.

Podobnie jak przed rokiem, aktualni brązowi medaliści Młodej Ligi rozpoczęli rozgrywki od zwycięstwa 3:0 nad PGE Skrą. Drużyna prowadzona przez trenera Radosława Kolanka toczyła jednak zaciętą walkę i sprawiła ekipie gospodarzy wiele kłopotów.

W pierwszym secie wprawdzie gdańszczanie niemal cały czas prowadzili, lecz rywale wciąż naciskali i odrabiali straty. W połowie partii, gdy przewaga LOTOSU sięgnęła 4 oczek, po skutecznym ataku Szymona Sztelmy, bloku rozgrywającego Damiana Gościańskiego i asie serwisowym Błażeja Paszkiewicza PGE Skra zbliżyła się na 13:14. Kiedy siatkarze trenera Edwarda Pawluna ponownie wypracowali większą przewagę – 21:16 i 23:19, m.in. po udanych atakach i bloku Kacpra Wnuka, bełchatowianie znowu zbliżyli się na punkt, a po bloku Dawida Olszewskiego doprowadzili do remisu po 24. W wyrównanej końcówce lepsi okazali się gdańszczanie, a seta zakończył blok Adriana Wieleby.

LOTOS mocno rozpoczął drugiego seta. Prowadził już 6:2, lecz wtedy nastąpiła seria punktów dla PGE Skry, która po ataku Mikołaja Sawickiego wyszła na prowadzenie 7:6. Od tego momentu walka toczyła się właściwie pod kontrolą bełchatowian niemal do końca. Wciąż byli o krok, dwa przed rywalami – niemal do końca. Niemal, bo wypuścili seta, prowadząc 24:20! Dwa punkty zdobył Maciej Kleinschmidt, dwa asy posłał Łukasz Gronkowski i był remis. Bełchatowianie zyskali jeszcze punkt, ale po błędzie zagrywki rywali, którzy wygrali 27:25 po ataku Kleinschmidta.

Taki obrót sprawy najwyraźniej załamał siatkarzy z Bełchatowa. W trzecim secie już nie potrafili nawiązać równej walki, a sprawę ostatecznie przesądziła genialna seria pięciu asów serwisowych Kacpra Wnuka, dająca prowadzenie LOTOSI Treflowi 22:13. Młodziutki (w sierpniu skończył 16 lat) atakujący z Gdańska został wybrany na najlepszego zawodnika meczu (MVP). Zdobył 20 punktów – 13 w ataku, 6 zagrywką i 1 blokiem.

Gdańszczan już w niedzielę czeka kolejne spotkanie. W meczu przełożonym z 14. kolejki LOTOS Trefl będzie podejmował AZS IV LO Częstochowa.