Autor:Jarosław Gniadek; fot. Asseco Resovia
  04.11.2016 godz. 22:39  |   0

Piątek z Młodą Ligą U23: Asseco Resovia Rzeszów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3

Po zaciętym, pięciosetowym meczu siatkarze ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle odniesli w Rzeszowie pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

W drugim spotkaniu piątej kolejki Młodej Ligi U23 Asseco Resovia podejmowała ZAKS-ę i miała szansę wyjść na pozycję lidera grupy A. Nic z tego. Sprawdziło się powiedzenie, że kto nie wygrywa w trzech setach, ten przegrywa w pięciu. Rzeszowianie wygrali dwie partie, po czym przegrali dwie nastepne i tie-breaka.

Po dobrym początku siatkarzy trenera Jacka Podpory, przez znaczną część pierwszego seta na prowadzeniu byli jednak zawodnicy gości ("przełamanie" dały dwa asy i skuteczny atak Adama Lorenca). Od remisu 18:18, znów górą byli rzeszowianie (m.in. dzięki blokowi i asowi Damiana Hudzika), którzy wygrali 25:22 po ataku Michała Marszałka.

Drugi set od początku do końca toczył się pod dyktando zawodników Asseco Resovii. Szybko uzyskali znaczną przewagę (9:2) i później nie pozwolili rywalom zblizyć się bardziej niż na 3 punkty. Wygrali partię do 21 i... karta się odwróciła. Trener Roland Dembończyk zupełnie zmienił skład zespołu. Z wyjściowej szóstki pod siatką zostali tylko przyjmujacy Justin Ziółkowski i środkowy Adam Woźnica. Boisko opuścili: Marcin Krawiecki, Adam Lorenc, Tomasz Polczyk i Konrad Borowski. Zastąpili ich Wojciech Fortuna, Mateusz Łysikowski, Adam Rajski i Dominik Koliński, a na pozycji libero Kacpra Kożucha zmienił Mateusz Podborączyński. Decyzje okazały się trafne. ZAKSA zaczęła przejmować inicjatywę i wygrała dwa kolejne sety w identycznym stosunku, jak Asseco Resovia początkowe – 25:22 i 25:21.

Zacięta walka trwała także w tie-breaku. Prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. W końcówce rzeszowianie wyciągnęli wynik z 10:12 na 13:12. Trzy kolejne akcje należały jednak do kędzierzynian, a zwycięski punkt uzyskał blokiem Fortuna.

Tytuł MVP meczu przypadł Justinowi Ziółkowskiemu, przyjmującemu ZAKS-y. Zdobył 19 punktów, atakując z 57-procentową skutecznością, dobrze spisywał się też w przyjęciu zagrywki. Mateusz Łysikowski uzyskał dla ekipy z Kędzierzyna-Koźla 12 pkt (50-procentowa skuteczność ataku), a Adam Woźnica – 11, w tym 4 blokiem. W drużynie gospodarzy najskuteczniejsi byli Michał Marszałek – 17 pkt i Maciej Jakubek – 16, a aż 11 punktów zdobył... rozgrywający Marcin Karakuła, z kadry plusligowego zespołu, który zagrał 5 asów (spośród 11 Asseco Resovii).