Autor:Jarosław Gniadek; fot. LOTOS Trefl
  25.01.2017 godz. 20:36  |   0

Środa z Młodą Ligą U-23 - LOTOS Trefl wygrał i goni lidera

W meczu zamykającym 12. kolejkę grupy B LOTOS Trefl Gdańsk zdecydowanie pokonał 3:0 lidera Łuczniczkę Bydgoszcz i wciąż ma szansę na awans do play-off z pierwszego miejsca.

Na spotkanie na szczycie grupy północnej trener drużyny gospodarzy Edward Pawlun wystawił bardzo mocny skład. Na parkiet wybiegli Maciej Ptaszyński i Patryk Niemiec z plusligowego LOTOSU Trefla, a także m.in. Kamil Dębski czy Sebastian Sobczak. Trener Bartosz Zaparucha też miał do dyspozycji swoich czołowych siatkarzy – Mateusza Siwickiego, Igora Wypijewskiego, Kacpra Bobrowskiego, Patryka Mendla... Dzisiaj jednak zestaw gdański okazał się znacznie silniejszy i LOTOS Trefl w pełni zrewanżował się za porażkę z pierwszej rundy 0:3 w Bydgoszczy. Wygrał niespodziewanie bardzo wysoko – 3:0 (25:19, 25:16, 25:15). Skąd tak duża różnica? Z minimalnej przewagi gdańszczan w różnych elementach gry, ale przede wszystkim z liczby popełnianych błędów. Ekipa gospodarzy straciła w ten sposób tylko 16 punktów, a zespół gości aż 37. Bardzo wymowny jest też fakt, że Łuczniczka ani razu nie prowadziła w żadnym z setów. Mało tego – ani razu w żadnej partii nie było nawet remisu.

To było spotkanie z 12. kolejki, lecz na nim bydgoszczanie już zakończyli występy w fazie zasadzniczej. Gdańszczanom natomiast pozostał jeszcze do rozegrania mecz z ONICO Politechniką Warszawską w najbliższą niedzielę na wyjeździe. Sytuacja w tabeli jest taka, że LOTOS Trefl do wyprzedzenia Łuczniczki i wygrania grupy B potrzebuje zwycięstwa w ostatniej potyczce, ale wystarczy nawet takie po tie-breaku.

Od pierwszych piłek dzisiejszego starcia było widać przewagę LOTOSU Trefla. Po kilku minutach dość wyrównanej gry, od stanu 9:6, zaczął się odjazd Neptunów. Udane kontry i skuteczne bloki przyczyniły się do siedmiopunktowej przewagi, którą podopieczni Edwarda Pawluna osiągnęli bardzo szybko. Gdy na tablicy widniał wynik 14:7, goście zaczęli lepiej grać. Wzmocnili zagrywkę, która sprawiała niemałe problemy gospodarzom. Zdołali odrobić kilka punktów, ale w ekipie żółto-czarnych w trudnych momentach dobrze funkcjonował blok. Przy stanie 22:18 przyjezdni mogli jeszcze mieć nadzieję na walkę o tego seta, lecz za chwilę, po błędach Michał Szczechowicza, gdańszczanie mieli piłkę setową. Wprawdzie Patryk Kulpaka zepsół zagrywkę, ale z drugiej strony tym samym zrewanżował się Marcin Gałązka i LOTOS wygrał 25:19.

W drugiej partii miejscowi nie zwolnili tempa. Przy stanie 5:1 trener bydgoszczan poprosił o przerwę dla swojej drużyny, ale niewiele to pomogło. Gdańszczanie wykorzystywali każdy błąd rywali i utrzymywali bezpieczną przewagę. Podopiecznym Bartosza Zaparuchy wychodziły tylko pojedyncze akcje, a to było zbyt mało na świetnie dysponowanych gospodarzy. Ich wwycięstwo w tej partii asem przypieczętował Maciej Ptaszyński, wybrany później na najlepszego zawodnika spotkania.

W trzecim secie wysoką przewagę punktową dał gdańszczanom ten, który poprzednią partię zakończył asem. Popisał się dobrymi, mocnymi serwisami, z którymi goście nie potrafili sobie poradzić. Bydgoszczanie posyłali na stronę rywali równie mocne zagrywki, jednak równocześnie popełniali wiele prostych błędów w ataku. Gospodarze bardzo wysoko wygrali seta do 12 i mecz 3:0.

Składy drużyn

LOTOS Trefl: Niemiec, Sobczak, Ptaszyński, Wnuk, Gronkowski, Dębski, Rembalski (libero) oraz Mikołajczak, Kulpaka, Wieleba.

Łuczniczka: Siwicki, Szczechowicz, Gaura, Bobrowski, Mendel, Reichel, Stachowicz (libero) oraz Gałązka, Wypijewski, Liszewski, Strojny, Kowalski (libero).